Yazar : Çiğdem ÖZDEMİR

Tüplü dalış, yüzeyden bağımsız olarak gerçekleştirilen aletli dalış anlamına gelen bir spor dalı olup bir diğer adı ile “Self Contained Underwater Breathing Apparatus”  ifadesinin baş harflerinden meydana gelen Scuba olan kısaltmayla da bilinmektedir. Bu ifadenin Türkçedeki kelime karşılığı ise “sualtında kendi kendine yeterli soluma aparatları” anlamı taşımaktadır.

Söz konusu Scuba yani Tüplü dalışın yapılabilmesi için gereken ekipmanın kullanılması ve bu anlamda ciddi bir eğitimin alınması çok önemlidir. Bunun haricinde şnorkelle serbest dalış gerçekleştirmeniz de mümkündür ancak bu uygulama ile uzun bir süre boyunca aşağıda kalmayı bekleyemezsiniz.

Tüplü dalış ekipmanının temel aleti, iç kısmına yüksek basınca sahip hava doldurulabilen ve bunun yanı sıra çelik veya alüminyumdan üretilmekte olan tüplerdir. Tüpün içerisinde bulunan havayı sualtında değişikliğe uğrayan basınca göre rahat soluyabilecek seviyeye uyarlayan regülatör, dalgıcın su içindeki yüzerliğini ayarlamakta olan denge yeleği, palet, dalgıç bilgisayarı, maske, şnorkel, zaman saati gibi araçlar tüplü dalış ekipmanları arasında yer almaktadır.

Tüplü Dalış İçin Eğitim Şart

Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan ve denizde vakit geçirmekten herkese önerilmekte olan tüplü dalış son derece keyifli ve eğlenceli bir aktivite olup bunların yanı sıra birtakım tehlikelere de sahiptir. Bu anlamda bilinç sahibi olabilmek adına tüplü dalış yapmaya başlamadan önce muhakkak bu anlamda profesyonel olan bir merkezden eğitim alınması gerekmektedir. Dalış seviyelerden oluşur ve her seviyenin gereklilikleri bunun yanı sıra sorumlulukları vardır. Dünyada pek çok dalış sistemi yer almaktadır. Her dalış sisteminin temelde aynı amaçları benimsemiş olsalar da geçerlilikleri ve verdikleri eğitim farklılık göstermektedir. Tüplü dalış seviyeleri ve dalış sistemleri ile ilgili detay bilgileri sitemizde bulunan diğer yazılarımızdan takip edebilirsiniz.

 

Add Your Comment