Dalgıç belgesi nasıl alınır sorusu, dalış kurslarına gidecek olan kişilerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Profesyonel anlamda dalış yapmayı arzulayan kişilerin bu konuda eğitim almaları gereklidir. Dalış kurslarında hem teorik konularda hem de pratik alanda eğitim alınır. Her iki eğitim de dalışın sorunsuz geçmesi adına önemlidir. Dalış eğitimlerinin seviyeleri birbirinden farklıdır ve her eğitim sonrasında kursiyerlere başarılı olmaları durumunda dalgıç belgeleri verilir. Peki dalgıç belgesi nasıl alınır, dalgıç belgesi alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Dalgıç Belgesi Nedir?

Dalgıç belgesi, dalış kurslarını tamamlayan kişilere verilen sertifikalardır. Dalış eğitiminin tamamlandığını gösteren bu tür belgeler, kişinin aldığı eğitim oranında profesyonel dalış yapabilmesine de imkân tanır. Bu nedenle dalış yapmak isteyen birçok kişi, dalış kurslarına katılarak kendilerini dalış konusunda eğitir.

Dalış sertifikası, alınan eğitimin başarıyla tamamlanması sonucunda verilir. Eğitim türleri birbirinden farklı olduğu için verilen sertifikalar da değişiklik gösterir.

Dalgıç Belgesi Nasıl Alınır?

Dalış belgesi nasıl alınır merak edenler için dalış eğitimlerine katılım gösterilmesi gerektiğini ifade etmek mümkündür. Dalış eğitimleri başlangıç seviyesinden başlar. Başlangıç seviye dalış sertifikası için ilgili eğitimin tamamlanması gereklidir. Bunun yanı sıra başlangıç eğitiminin tamamlanması, ileri seviye eğitimlere katılım gösterilebilmesini mümkün kılar.

Her bir eğitim süreci içerisinde farklı başlıklar halinde teorik ve pratik dersler verilir. Bu eğitimlerin sırasıyla tamamlanması sonrasında kişi, eğitimini başarıyla tamamlamış olur. Ardından kişiye ilgili sertifika verilir. Sertifikanın sunmuş olduğu imkanlar dahilinde kişi dalış yapabilir.

Dalgıç Belgesi Türleri Nelerdir?

Dalış belgesinin farklı türleri bulunur. İlgili eğitimin seviyesine göre sertifika verildiği için sertifikaların özellikleri değişiklik gösterir. Dalış sertifikası kapsamında dalışa yeni başlayanlar, başlangıç seviyesi kurslara giderek sertifikalarını temin eder. CSMA sisteminde başlangıç seviyesi kurslar, 1 yıldız dalış kursu olarak nitelendirilir.

1 yıldız dalış kursunda kişi genel olarak teorik eğitimler alır. Dalış malzemelerini tanır, malzemeleri nasıl kullanacağını öğrenir ve nefes teknikleri ve daha pek çok konuda bilgi sahibi olur. 1 yıldız dalış kursunu tamamlayan bir kişi 2 yıldız dalış kursuna katılım gösterebilir. 2 yıldız dalış kursu, çok daha profesyonel bir şekilde dalış yapmak ve hem pratik hem de teorik anlamda kendisini geliştirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir.

Dalış sertifikası kapsamında 3 yıldız dalış kursu da oldukça önemlidir. 3 yıldız dalış kursunda kişi, dalış konusunda oldukça deneyim elde eder. Bunun yanı sıra dalış gruplarına liderlik edebilecek bilgi birikimine sahip olur.

Her bir kursun tamamlanması ile birlikte ilgili dalış sertifikası alınarak sertifikanın sunmuş olduğu imkanlar dahilinde dalış gerçekleştirilir.

1 Yıldız Dalgıç Belgesi Ne İşe Yarar?

CSMA sistemindeki ilk kurs, başlangıç seviyesindeki 1 yıldız dalış kursudur. Kurs kapsamında kursiyerlere genellikle teorik eğitimler belirli bir müfredat üzerinden verilir. Dalış malzemelerini öğrenen kursiyer, aynı zamanda bu malzemeleri nasıl kullanması gerektiği konusunda da bilgi sahibi olur. Öte yandan su altında nasıl hareket etmesi gerektiğine yönelik de eğitim alır. 1 yıldız dalış kursunun tamamlanması ile birlikte kursiyer, 1 yıldız dalgıç belgesini almaya hak kazanır.

2 Yıldız Dalgıç Belgesi Ne İşe Yarar?

2 yıldız dalgıç belgesi, dalış sertifikası kapsamında yer alan bir diğer belge türüdür. Profesyonel dalış için gerekli olan bu belge için verilen eğitimin tamamlanması gerekir. 14 yaş altındaki kişiler eğitime katılamaz. 2 yıldız dalış eğitimine katılım sağlanabilmesi için bir önceki eğitim olan 1 yıldız dalış eğitiminin tamamlanmış olması gerekir.

3 Yıldız Dalgıç Belgesi Ne İşe Yarar?

Dalış belgesi nasıl alınır sorusu dahilinde, 3 yıldız dalgıç belgesinin de merak edilen konular arasında yer aldığını belirtmek olanaklıdır. 3 yıldız dalgıç belgesi için kişinin 2 yıldız dalgıç belgesini almış olması gerekir. Eğitime katılan ve başarı elde eden kişiler, profesyonel dalış sertifikası alır.

Dalgıç Belgesi Fiyatları Nelerdir?

Dalış belgesi fiyatları, alınan eğitime göre değişiklik gösterir. Başlangıç seviye dalış eğitimlerinin fiyatları profesyonel eğitimlere göre çok daha uygundur. Dalgıç belgesi fiyatlarıyla eğitimler hakkında detaylı bilgi elde etmek ve eğitimlere katılım göstermek için bizlerle iletişim kurabilir, istediğiniz eğitime hızlı ve kolay bir şekilde katılım sağlayabilirsiniz.

Add Your Comment