Yazar : Çiğdem ÖZDEMİR

Bir yıldız dalıcı kursunu başarıyla tamamlayarak sertifikasını almış ve yeterli sayıda dalışını yapmış olan dalıcı artık 2 Yıldız Dalıcı olmaya hak kazanmış demektir. Bu seviyeye kadar yapılan dalışlarla su altı kültürel ve tabii varlıklarıyla tanışmış, bir üst seviyeye geçerek daha profesyonel bir eğitim almak için hazırsınız demektir. Bu eğitimle birlikle pek çok konuda da yetkinlik ve sorumluluk kazanacaksınız.

Şimdiye kadar bir 3 Yıldız dalıcı yada dalış eğitmeninizle birlikte keyifle ekip dalışları yaptınız ve kendi kendinize yetebilmeyi öğrendiniz. Artık 2 yıldız bir dalıcı ile dalış planlaması yapabilir ve dalış arkadaşınızın su altında yada üstünde yaşadığı bir problemi çözme konusunda bilgi ve beceri sahibi olacaksınız.

Doğada her şey bir fizik ve matematik kuralları çerçevesinde hareket eder. Tüm bedenimiz ve hayatımız atmosferik şartlara uyum sağlamış durumdadır. Su altına indiğimizde pek çok faktör ve değişken bizi beklemektedir. Bu işin matematiğini ve fizik kurallarını öğrenmek ilk kurallardan biridir. Beynimizin çalışma mekanizması gerçekten inanılmaz bir makine gibidir. Siz yapacağınız şeyi önce beyninize gösterir sonra ondan gelen komutla çok hızlı bir şekilde tepki verirsiniz. Bu aşamaya gelmiş bir dalgıç işin daha detayını öğrenecek ve gerektiğinde kendine yada ekip arkadaşına müdahale edebilecektir. Su altında yaşanacak bir sorun yine su altında çözümlenmesi dalıcıya gerekli eğitim teorik ve pratik olarak verilmesi gerekmektedir.

Bu sorumluluk ve bilgilerin kazanılmasıyla birlikte 18 metre derinliğin altına inebilecek ve alacağınız uzmanlıklarla Tüplü dalışın en keyifli yanlarını keşfedeceksiniz.

2 Yıldız Dalıcı Kursuna Katılım Şartları : 

 • 15 yaşını bitirmiş olmak (18 yaşından küçükler için veli izni alınacaktır),
 • Donanımlı dalış yapmasında bir tehlike olmadığına dair bildirim formunu imzalamak (18 yaşından küçükler için veli imzası gerekli),
 • Bir yıldız dalıcı ya da TSSF ‘ ye göre denkliği onaylanmış dalış sertifikasına sahip olmak,
 • Bir yıldız dalıcı belgesini aldıktan sonra en az 20 onaylı dalış yapmak ve bunu dalış kayıt defteri ile belgelemek,
 • En az ilköğretim diplomasına sahip olmak gereklidir.

Belge Yeterliliği :

 • Yanında bulunan en az 2 yıldız dalıcı ile birlikte en çok 30 metre derine dalış yapabilir,
 • Eğer dalıcı 18 yaşından küçükse en az 3 yıldız bir dalıcı ile en çok 24 metre derinliğe kadar dalış yapabilir.
 • İki yıldız dalıcı eğitmen eşliğinde sadece eğitim amacıyla 42 metre derine dalış yapabilir.
 • Gece dalışı yapabilir.

Teorik Eğitim İçeriği

 1. Dalış hastalıkları
 2. İlk yardım ve Dalış
 3. Hava Hesapları
 4. Nitrojen Emilimi
 5. Derin Dalış/Gece Dalışı
 6. Dekompresyon Tabloları
 7. Dalış Planlaması ve Organizasyonu
 8. Sualtı navigasyonu

Uygulama eğitiminde ise 1 yıldız eğitim becerilerine ilave olarak navigasyon, derin dalış ve kurtarma dalışı becerileri için detaylı bir eğitim sürecinden geçeceksiniz.

 

 

Add Your Comment